Home Nadciśnienie Leczenie Mam nadciśnienie – jak się kontrolować?

Mam nadciśnienie – jak się kontrolować?

Badania – jeśli nie masz istotnych współwystępujących chorób (jak cukrzyca, niewydolność serca), najlepiej wykonać badania biochemiczne krwi raz w roku. Badanie te powinny obejmować :

 • morfologię,
 • poziom glukozy na czczo,
 • lipidogram (zwłaszcza jeśli leczysz dodatkowo zaburzenia lipidowe),
 • kreatyninę i eGFR (parametry funkcji nerek),
 • badanie ogólne moczu.

Jeśli leczysz inne choroby lub pojawią dodatkowe objawy, profil badań może zostać rozszerzony.

Samokontrola – bez Waszego udziału nie ma mowy o skutecznej kontroli.

Do Twoich 'obowiązków’ należy wykonywanie regularnych pomiarów:

 • ciśnienia tętniczego
 • i akcji serca

oraz zapisania tych wartości (jeśli wartości są prawidłowe – zobacz tutaj -), to nie ma potrzeby, aby wykonywać te oznaczenia codziennie.

Istotne aby mieć informacje na ich temat w czasie wizyty lekarskiej – to może bardzo pomóc w modyfikacji farmakoterapii.

Jak często chodzić do lekarza? 

Wiele zależy od stanu ogólnego pacjenta, wieku, chorób współwystępujących oraz czegoś co nazwiemy oględnie i poprawnie politycznie „wydolności systemu”.

Im pacjent zdrowszy i ma mniej obciążeń, tym kontrole mogą być rzadsze. Uważa się, iż pierwsza kontrola u kardiologa powinna odbyć się do 3 miesięcy od wdrożenia leczenia, a kolejne jeśli nie ma wątpliwości co do stosowanego leczenia oraz jego efektywności, mogą odbywać się co pół roku albo nawet 1 raz w roku.

Częstość wizyty zależy także od oceny lekarza oraz pojawiających się wyników badań – czasem ze względu na wyniki badań może być konieczne ich wcześniejsze powtórzenie lub okresowa modyfikacja leczenia. Osoby starsze, po 75 roku życia, lub z chorobami współistniejącymi, powinny pojawiać się częściej, podobnie może być zwiększona częstość wykonywanych u nich badań.

Kiedy pojawić się u lekarza wcześniej? W pewnych sytuacjach, nie ma co czekać na ustalony termin wizyty, lecz zgłosić się do lekarza prowadzącego wcześniej lub zgłosić się do lekarza rodzinnego. Proponujemy ustalić z lekarzem prowadzącym w jaki sposób można zgłosić się wcześniej – czy wystarczy się pojawić po prostu pod gabinetem, czy zadzwonić.

 • dochodzi do skoków ciśnienia tętniczego, z którymi nie potrafisz sobie poradzić (jak sobie z nimi radzić zobacz tutaj)
 • pojawiają się najprawdopodobniej reakcje uboczne na leki (wysypki skórne, suchy, przewlekły kaszel); zobacz jak mogą wyglądać działania uboczne leków tutaj.
 • zauważasz istotne dla Ciebie pogorszeni wydolności wysiłkowej;
 •  pojawiają się nowe niepokojące Ciebie objawy (np. chudnięcie, smoliste stolce).
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Statyny – czy mogą korzystne u pacjentów w wieku zaawansowanym?

Dzisiejszy wpis poświęcimy wykorzystaniu statyn u pacjentów w wieku zaawansowanym, u osób …