Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Czy wolno mi? Jak mam się zachować gdy …?

Jak mam się zachować gdy …?

Ponieważ większość kierowanych pytań odnosi się zarówno do rozruszników serca, jak i do kardiowerterów czy urządzeń do resynchronizacji, w poniższych odpowiedziach urządzenia te będziemy traktować zbiorczo i nazywać urządzeniem.

Mam lecieć samolotem?

kiedy i czy mogę? —

w zasadzie zależy to od ogólnego stanu zdrowia – jeśli zabieg miał charakter planowy, nie ma powodu, aby wyjazd odraczać dłużej niż o kilka dni. Pamiętać jednak należy o dokładnej ocenie miejsca implantacji urządzenia i rozważyć czy wyjazd jest rzeczywiście pilny. Bezpiecznie jest odczekać okres 6 tygodni do całkowitego zagojenia się rany po to aby mieć pewność, że nic złego się nie dzieje w miejscu implantacji urządzenia.

Jak zachować się na lotnisku?

najlepiej przed odprawą poinformować personel lotniska o tym, że macie rozrusznik serca okazując dokument np. paszport urządzenia; wówczas możliwa jest kontrola indywidualna. W obecnej chwili sytuacje „piszczących bramek” w reakcji na rozrusznik serca są bardzo rzadkie. Co więcej nie żadnych danych, że stosowane na lotniskach urządzenia mogą wpłynąć negatywnie na pracę urządzenia.

Czy mogę bezpiecznie przechodzić obok linii wysokiego napięcia i obok urządzeń elektrycznych takich jak transformator?

Tak, jest to bezpieczne, przy czym należy zastrzec, że czas przebywania w zasięgu takich urządzeń powinien być minimalny.

Czy wolno mi wykonywać ćwiczenia fizyczne?

Tak, nie ma obawy, że implantowane urządzenie wypadnie. Zobacz więcej o aktywności fizycznej.

Czy kaszel może spowodować zaburzenia funkcjonowania urządzenia?

Nie, nie ma żadnych obaw, że kaszel w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych może doprowadzić do wypadnięcia elektrody z serca. Elektrody stosowane współcześnie to elektrody o tzw. aktywnej fiksacji. Są tak skonstruowane, że zawierają na końcu mechanizm pozwalający na „wkręcenie” ich w mięsień serca. Dzięki temu są one wręcz „przykręcone” do serca.

Czy mogę przejść badanie rezonansem magnetycznym?

Wykonanie rezonansu magnetycznego (tzw. MRI) stanowiło kiedyś problem dla osób z implantowanymi urządzeniami, gdyż starsze ich generacje mogą ulec uszkodzeniu w czasie takiego badania.
Na szczęście dzisiaj, dzięki innowacyjnym urządzeniom można prowadzić taką diagnostykę.

Większość, najnowszych wszczepialnych urządzeń np. firmy BIOTRONIK wyposażone są  w technologię ProMRI.  Czym jest ta technologia? Postaramy się wyjaśnić. Otóż umożliwia ona pacjentom posiadającym taki stymulator serca (czy kardiowerter-defibrylator, albo monitor pracy serca czy też stymulator z funkcją resynchronizacji serca), bezpieczne wykonanie badania metodą rezonansu magnetycznego. Co więcej, urządzenia z automatycznym wykrywaniem MRI AutoDetect mają dodatkową zdolność do automatycznego „rozpoznawania” tego, że znajdują się w polu działania rezonansu magnetycznego. I wtedy włączają „tryb MRI” na czas niezbędny do wykonania obrazowania, które zwykle trwa około 30 minut. Dzięki MRI AutoDetect pacjent czerpie pełne korzyści z posiadanego urządzenia przez maksymalnie możliwy czas. Firma BIOTRONIK posiada na rynku najszerszy portfel urządzeń wewnątrzsercowych zatwierdzonych do stosowania w czasie badań MR.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …