Home Mam stenty Leczenie Co to jest stent?

Co to jest stent?

MÓJ STENT
MOJA SPRĘŻYNKA

Stent – jest sprężynką, zbudowaną ze specjalnych stopów metali. Wprowadza się go do zmienionego miażdżycowo naczynia tak jak balon. Jest on umieszczony na specjalnym balonie, który jest rozprężany tak samo jak balon do angioplastyki balonowej, z tymże tym razem, przy pompowaniu balonu dochodzi do rozprężenia stentu i wprasowania go w ścianę naczynia wieńcowego. Jak to wygląda zobacz tutaj.

Ogólnie stenty można podzielić na dwie grupy – pierwsza grupa to stenty konwencjonalne, określane także jako zwykłe lub metalowe, druga grupa to tzw. stenty lekowe, lub powlekane. Jest jeszcze zupełnie nowa generacja stentów, absorbowalnych, ale o tym za chwilę. Jaka jest różnica między stentami metalowymi a lekowymi.?

To niesamowite, że taki kawałek metalu uratował mi życie. Pani Jadwiga, 3 lata po zawale serca.

Te drugie zawierają na swojej powierzchni specjalną substancję, która dodatkowo, mówiąc obrazowo, hamuje proces nawrotu miażdżycy w miejscu implantowania stentu. Aktualnie w Polsce decyzje dotyczące zastosowania stentu z tej albo drugiej grupy opierają się na wynikach badań klinicznych i dotyczą określonych sytuacji (rodzaj i stopień zwężonego naczynia, choroby współwystępujące, wiek pacjenta i ryzyko powikłań krwotocznych i in.).

W chwili obecnej dostępne są również inne typy stentów, m.in. stenty pokryte przeciwciałami hamującymi procesy miażdżycowe, czy tzw. stenty biodegradowalne, czyli takie, których szkielet wraz z upływem czasu zanika pozostawiając odbudowaną ścianę naczynia wieńcowego.

Zobacz jak wygląda zasada wprowadzania stentu do naczynia wieńcowego.

I zobacz jak wygląda stent rozprężany poza ciałem człowieka. Ma tylko kilka milimetrów średnicy. Stent na żywo.

Stenty w przenośni – jak wyjaśnić rodzinie czym jest stent?

Na czym polega zabieg angioplastyki wieńcowej:

Wyobraź sobie, że naczynie wieńcowe przez które płynie krew do serca to rzeka; rzeką, która jeśli jej brzegi są równe, powoduje, że przepływ krwi jest spokojny;

Aż do momentu, kiedy na jej brzegach zaczynają odkładać się śmiecie; śmiecie, które spadają z brzegu rzeki i które zaczepiają się jeden do drugiego. I tak z czasem gromadzi się ich coraz więcej; podobnie w naczyniu wieńcowym odkładają się złogi cholesterolu.

Dopóki ilość tych śmieci nie jest zbyt duża, dopóty przepływ wody przez rzekę pozostaje niezaburzony w dużym stopniu. Ale wszystko do czasu.

Przychodzi moment kiedy ilość śmieci jest tak duża, że dochodzi do istotnego zaburzenia przepływu krwi; woda musi się przeciskać żeby pokonać tę przeszkodę – i o ile w czasie normalnego pływu wody (czyli np. w czasie spoczynku siedzenia) wszystko jest ok; to w momencie kiedy wody jest więcej, czyli kiedy wykonujesz wysiłek fizyczny i potrzebna jest większa ilości krwi, pojawiają się problemy – wtedy zaczynasz odczuwać dolegliwości bólowe.

Jak to naprawić – wyobraź sobie, że na rzekę wpływa specjalna barka, która wypycha wszystkie śmiecie na brzeg i stawia dodatkowe bariery, które uniemożliwiają kolejny śmieciom wpadanie do wody – taka jest wlaśnie idea stentowania.

Zabieg polega na tym, że wprowadzamy najpierw balon, który jest nadmuchiwany mieszaniną kontratsu i soli fizjologicznej – napompowany balon wypycha najpierw śmiecie na zewnątrz; później wprowadza się stent, metalową siatkę, któr jest form a bariery uniemożliwijącej dlasze wpadanie śmieci do środka naczynia. 

  • najnowszym osiągnięciem medycyny są stenty stenty bioresorbowalne, czyli takie których struktura powoduje, że stent ulega wchłonięciu po kilkunastu miesiącach. W  tym czasie dochodzi do przebudowy miejsca, w którym implantowano stent – naczynie odbudowuje swoją naturalną strukturę. Oznacza to między innymi, że tętnica wieńcowa może nadal kurczyć się i tym samym regulować naturalnie przepływ krwi w naczyniu. Stenty te są stosowane od kilku lat, przy czym stosuje się najczęściej tam gdzie zmiany dotyczą tętni o dość dużych średnicach (co najmniej 2.5mm), w miejscach, które nie są mocno uwapniałe oraz tam, gdzie w przyszłości potencjalnie kardiochirurg będzie wszczepiać bypassy.
  • Ostatnim osiągnięciem w tej grupie stentów jest stent zbudowany z magnezowych rusztowań. Przykładem może być stent Magmaris jest pierwszym przebadanym klinicznie, bioresorbowalnym implantem magnezowym do leczenia nowych zmian w tętnicach wieńcowych przezskórną angioplastyką wieńcową. Co wyróżnia ten stent na tle innych? – otóż stent ten ulega wchłonięciu po już ok. 12 miesiącach. Czyli po tym czasie, stan naczynia wieńcowego nie będzie się różnić od stanu przed powstaniem zmiany chorobowej! Organizm wchłonie magnez, z którego wykonano stent!
    Szybkie wchłanianie jest pożądane, ponieważ umożliwia wcześniejsze przywrócenie elastyczności naczyń; może to pomóc w zapobieganiu powstawania zakrzepów w stencie (tzw. zakrzepic), co jest poważnym powikłaniem po zabiegach przezskórnej interwencji wieńcowej. Dodatkowo, po 6 miesiącach powraca wazomotoryka naczynia (naturalna możliwość kurczenia się naczynia), co może przyczynić się do lepszej adaptacji mięśnia sercowego do wysiłku. Ponadto, pacjent w przyszłości może przejść inne zabiegi kardiochirurgiczne np. operację wszczepienia bajpasów, które przy standardowym stentowaniu byłyby niemożliwe do wykonania. Dlaczego> Wyobraźmy sobie następującą sytuację: pacjent z chorobą wieńcową zaawansowaną, która kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, uznaje, że jeszcze nie chce się operować, albo występują u niego czynniki kliniczne, które mogą potencjalnie utrudnić okres rehabilitacji (np. otyłość).
    Pacjent otrzymuje nowe stenty w te miejsca, w które kardiochirurg zwykle wszczepia by-passy i równocześnie stara się modyfikować czynniki sprzyjające chorobie wieńcowej albo np. zaczyna kontrolować masę ciała. Jak będzie przebiegać choroba? Jeśli nawróci, to kardiochirurg będzie mógł wszyć by-passy w te miejsca, w których stenty magnezowe już się „rozpuszczą”. A może być też tak, że intensywne leczenie farmakologiczne oraz proces regeneracji naczynia w miejscu implantacji stentu doprowadzi do długiego okresu bez nawrotu choroby. Gdyby w te kluczowe dla kardiochirurga miejsca w naczyniach wieńcowych wszczepiono stenty oparte na strukturach metalowych, kardiochirurg nie miałby żadnych możliwości.
Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Depresja – nowe sposoby leczenia na horyzoncie

Zaburzenie depresyjne czy zaburzenia lękowe to częsty problem w praktyce klinicznej, także…