Home Elektryczne serce - mam rozrusznik Co to jest kardiowerter/defibrylator (skrót: ICD)

Co to jest kardiowerter/defibrylator (skrót: ICD)

Co to jest kardiowerter/defibrylator  (skrót: ICD) i dlaczego mi go implantowano. Zobacz film o kardiowerterze

O ICD nauczyłem się myśleć jak o osobistej karetce pogotowia, która w każdej chwili może mi pomóc. Pan Jan

W szczególnych przypadkach uszkodzenie serca (spowodowane przebytym zawałem serca lub chorobą mięśnia sercowego powodującą, że jest on mniej elastyczny i tym samym powiększony) istnieje duże ryzyko wystąpienia zagrażających życiu arytmii serca, których ryzyka nie można wyeliminować na drodze farmakoterapii.

Porównać to można do sytuacji burzy, kiedy powietrze jest tak naelektryzowane, że niespodziewanie pojawić się może piorun.

Podobny proces ma miejsce w sercu – obrazowo mówiąc, napięcie jego ścian czy obecność blizn po zawale serca, sprzyja wystąpieniu wyładowań elektrycznych, które powodują migotanie komór – czyli taką arytmię, która jeśli nie jest leczona doprowadza szybko do zgonu pacjenta. Zobacz film o migotaniu komór.

ICD działa wówczas jak „przenośna karetka pogotowia”:

  • po pierwsze diagnozuje taką arytmię;
  • po drugie wysyła sygnał elektryczny (piorun) rozładowujący napięcie elektryczne i przywracający prawidłową pracę serca.Dzieje się to szybko, na tyle szybko, że pacjent nie traci przytomności lub na chwilę może poczuć zawroty głowy.Zależnie od tego jak silne jest wyładowanie konieczne do umiarowienia serca, pacjent może je odczuwać jako nieprzyjemne uderzenie w klatce piersiowej, lub może go nie czuć.
    ICD jest implantowany pacjentom generalnie w dwóch wskazaniach:
  • profilaktyka pierwotna – kiedy ocena kliniczna i echokardiograficzna pacjenta wskazuje, że u pacjenta jest duże ryzyko wystąpienia migotania komór lub innych groźnych dla życia arytmii.
  • profilaktyka wtórna – u pacjenta doszło do zatrzymania pracy serca w mechanizmie jednej z groźnych arytmii, ale na szczęście udało się pacjenta uratować. Wówczas też, konieczne jest przeprowadzenia diagnostyki czy przypadkiem taka arytmia nie wystąpiła z powodu zawału serca lub innej ostrej choroby – wówczas bowiem priorytetem jest leczenie tej choroby.

Co to jest burza elektryczna?

Czasami z powodu wystąpienia groźnej dla życia arytmii, urządzenie interweniuje kilka razy. Jeśli ilość takich interwencji wynosi 3 na dobę, taką sytuację nazywa się obrazowo „burzą elektryczną”. W takich sytuacjach bezwzględnie należy wezwać pogotowie.

ICD nie usuwa przyczyny arytmii, nie uzdrawia serca. Jest przenośną, bardzo sprawną karetką pogotowia, która ratuje życie w sytuacji pojawienia się groźnej dla życia arytmii.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Zdalne monitorowanie pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi na przykładzie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autorzy: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, lek. med. …