Home Bez kategorii Choroba wieńcowa. Co to jest?

Choroba wieńcowa. Co to jest?

Co to jest do licha ta choroba wieńcowa?

Pojęcie choroby wieńcowej jest pojęciem węższym w stosunku do pojęcia choroby niedokrwiennej serca, która oznacza każdą sytuację, w której dochodzi do zaburzeń ukrwienia mięśnia sercowego przez tętnice, które zaopatrują ten mięsień. Tętnice doprowadzające krew do serca nazywane są tętnicami wieńcowymi.

Istotą i najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca oraz jej bezpośredni efekt w zakresie naczyń wieńcowych mianowicie blaszka miażdżycowa. Zdecydowanie rzadziej przyczynami choroby niedokrwiennej, mogą być inne (na przykład skurcz naczyń krwionośnych, czy zaburzenia rytmu serca).

W ponad 98% przypadków przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest właśnie miażdżyca tętnic wieńcowych i wówczas właśnie stosuje się pojęcie choroba wieńcowa.  Zobacz jak wygląda to na filmie.

Z punktu widzenia klasyfikacji choroby ze względu na objawy wyodrębniamy stabilną chorobę wieńcową (kiedy objawy choroby związane są z wysiłkiem i ustępują po jego zaprzestaniu lub nitroglicerynie) oraz tzw. ostre zespoły wieńcowe: zawały mięśnia sercowego oraz niestabilną dławicę piersiową.

Na podstawie dodatkowych kryteriów zawały mięśnia sercowego dzieli się na:

  1. zawały bez uniesienia odcinka ST oraz
  2. z uniesieniem odcinak ST

Rozpoznanie ma bezpośrednie przełożenie na sposób leczenia, w tym m.in. na czas w jakim należy rozpocząć leczenie, jak i rokowanie.

Pokaż więcej powiązanych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Święty Gral i aspiryna

W przeszłości kilka razy poruszaliśmy na łamach Akademii Pacjenta kwestię stosowania aspir…